Zdravá výživa v naší MŠ

31.srpna 2023  |   Školní stravování  |   652x  |

I v tomto školním roce 2023/2024 budeme pokračovat směrem ke zdravější výživě dětí. Strava je vybírána tak, aby v ní byly zastoupeny všechny důležité složky potravy. Respektujeme individuální požadavky na skladbu stravy pro děti s různými typy alergií – stanovený jídelníček vhodně upravujeme.

Cena stravného nám dovoluje řadit do jídelníčku stále více potravin, které splňují nutriční hodnotu, nové trendy ve výživě dětí, ale i plnění spotřebního koše mateřské školy. Zavedením zdravé výživy se ovšem také potýkáme s neznalostí dětí daných pokrmů, které ve většině případů neznají ani z rodiny. A proto je naším cílem děti pozitivně motivovat na ochutnání těchto nových a zdravějších jídel.

Suroviny, které vkládáme stále více do našeho jídelníčku ve formě pomazánek, zavářek do polévky a hlavních jídel:
- pohanka (pohankové vločky), cous-cous, jáhly
- cizrna, fazole, hrách
- celozrnné pečivo
- sójové výrobky (šunka, granulát, nudličky)
- červená rýže
- ryby (losos, tilápie, mahi-mahi, treska, platýz, žralok)
- kukuřičná strouhanka

Nově používáme při zahušťování polévek, omáček a k výrobě pomazánek i cizrnovou a čočkovou mouku
- více zeleniny a zeleninových salátů, ovoce
- veškeré podávané nápoje jsou bez konzervantů a umělých barviv

Suroviny a formy vaření, od kterých upouštíme:
- uzeniny (v jídelníčku se vyskytují max. 2x měsíčně)
- smažená jídla – maximálně 2x měsíčně
- strouhanku z pšeničného pečiva nahrazujeme i kukuřičnou strouhankou

I přes stále větší požadavky na zdravou výživou dětí  nemáme to srdce odmítnout jim oblíbená jídla, jako jsou: buchtičky se šódo, lívance, šišky s mákem, rajská omáčka .

Věříme, že i přes všechna úskalí zdravé výživy si děti pochutnají a zároveň se zlepší stravovací návyky naší nejmladší generace. Nové návrhy a nápady, jak ještě vylepšit stravování Vašich dětí, můžete sdělit přímo v kuchyni MŠ.

Děkujeme za spolupráci.

Sovičky Sovičky Myšky Myšky Koťata Koťata